РЕКРЕАЦІЙНІ ЗОНИ У
ШКІЛЬНИХ КОРИДОРАХ

Дизайнерські рішення тематичних просторів у шкільних коридорах та облаштування friendly-зон

Вішак Кактус універсальний на коліщатках

Інтерактивна проекція на підлогу "Чарівний килим"

Пуф Травичка d=40, h=35 Зелений

Стіл дитячий 5-кутний, низький

Крісло-мішок з двох кольорів

Комплект пуфів "Забавний шестикутник"

Рекреаційні зони

Шкільний коридор безперечно потребує естетичного оформлення – гармонійні кольори, улюблені герої, зони для активностей та ігор.

Варіанти планування


Варіанти планування та реалізовані проекти
шкільних просторів від «Фактор розвитку»
  • Школа 162

  • Школа 196

  • Школа 254

Рекомендовані товари


Понад 2000 товарів для оформлення шкільних просторів

Оформлення коридору НУШ: з чого почати трансформацію?

Учні просто обожнюють перерву, адже це час, який можна провести з друзями, поспілкуватися з однокласниками або просто перепочити після навчального навантаження.

Під час перерви школа завжди нагадує бджолиний вулик, у якому кипить життя: кожен робить щось для себе, але у всіх єдина ціль – пізнавати одне одного та розслабитись. Оформлення стін коридорів стало одним з векторів концепції НУШ, адже тривалий час у коридорах навіть не було місця для того, щоб присісти після навчання.

Санітарні норми, рекреація під час навчання та оформлення коридору НУШ

Не секрет, що навчальний процес регулюється санітарно-гігієнічними нормами. В Україні вони функціонують з поправками з 1986 року. У документі чітко зазначено, що для відпочинку дитини на перерві потрібно не менше 1 м2. Тобто, кожен школяр має право на особистий простір під час паузи між уроками.

Зазвичай вчителі мають практику запрошувати у коридор вихованців під час перерви, аби провітрити приміщення. Хоча, у документі про санітарно-гігієнічні норми це і не є обов’язковим, педагоги часто просять залишити класну кімнату. Проте, не так багато шкіл в Україні були забезпечені належними умовами для рекреаційного відпочинку дітей під час перерви.

Саме тому, як відповідь на дитячу потребу, один з векторів концепції НУШ був направлений на подолання дискомфорту.

Чому дітям необхідні ці рекреаційні зони?

Відповідь на питання насправді криється на поверхні. Шкільна перерва ховає в собі не менше проблем, ніж урок. Оновлення простору шкільного коридору згідно стандартів НУШ допоможе її вирішити. Від того наскільки глибоко діти зможуть переключитися з навчальної діяльності на другу – динамічну, ігрову, залежить знімання фізичного і розумового напруження, підвищення емоційного тонусу організму, залежить збереження працездатності на уроках і здоров’я дитини в цілому. Створення різних куточків для творчості та креативу цьому надзвичайно гарно сприяє.

Ще одна проблема, яку покликані вирішувати рекреаційні зони у коридорах – це малорухливий спосіб життя серед школярів. Добре організована рухова діяльність на перерві, активний відпочинок – обов'язкова умова вироблення навичок здорового способу життя. Нова українська школа передбачає оформлення коридорів для проведення руханок, гімнастики, рухливих ігор.

Лікарі стверджують, що якщо приділяти щонайменше 10-15 хвилин між заняттями фізичним вправам, коригується психологічне сприйняття учбового процесу, діти краще соціалізуються і легше спілкуються з однолітками. Крім того, виконання вправ поліпшують загальний фізичний стан. Особливо важливими є сучасне оформлення шкільних коридорів для учнів 1-4 класів.

Як оновити коридор згідно потреб НУШ, щоб він став середовищем відпочинку для учнів?

Дедалі більше можна помітити новин, де описується як педагогічний колектив та батьківське товариство перетворили сірі стіни у школі у функціональний та креативний простір. Варто зазначити, що сучасне оформлення коридорів школи – це не просто розмальовані стіни, це організація локації для відпочинку та дозвілля. Однією з таких шкіл, де приємно проводити час учням будь-якого віку, де простір підлаштований під потреби вихованців, стала школа №25 на Вінниччині. Щоправда тут почали з самих кабінетів для навчання Поставили модульні парти, зробили окремі сховища для зберігання речей, додали дидактичних матеріалів.

Вчителі зізнаються, що раніше до уроку необхідно було готуватися заздалегідь і приносити кольоровий папір чи олівці з дому. А тепер усе це можна знайти у функціональних шухлядках і в будь-який момент розпочати щось вирізати, клеїти. Не забули і про коридори: у цій школі їх називають «екологічними», адже для учнів поставили лави з натуральної деревини та постелили килим «травичку». Вчителі зізнаються, що такі зміни пішли на користь малечі. За словами педагогів, у цій системі діти стали більш розкутими. Вони сміливіше висловлюють власні думки. Діткам стали давати більше часу для самостійної роботи, а вчитель просто керує цим процесом. Завдяки створеному мобільному середовищу - діти можуть швидко зібратися в групи для виконання вправ. Це легко зробити завдяки одинарним партам-трапеціям. Наприклад, зображене дерево на таких партах слугує “навігатором” для дітлахів, які мають знайти схожі деревця і об’єднатися в групу.

Ідеї для оформлення шкільних коридорів

Давайте розглянемо, яким чином можна оформити необхідний рекреаційний простір для учнів прямо у коридорі. В першу чергу, хочеться звернути увагу, що попри весь креатив, не можна забувати, що у школі є достатньо жорсткі вимоги до пожежної безпеки. Ширина вашого приміщення, де буде оформлено зону для відпочинку має становити не менше 2,8 метрів. У зальних рекреаціях з торцевим освітленням глибина не повинна перевищувати трьох її висот. Одна рекреація обслуговує 6 класних приміщень і приймається площею 24 м2 на один клас. Не можна розміщувати рекреаційні зони біля гардеробів або роздягалень. Звісно, гарне оформлення і там не завадить, проте, пожежні та санітарні норми будуть порушені. Ретельно вивчивши необхідні норми, переходьте до оформлення коридорів НУШ.

  • Ідея 1: «м'який» куточок

Для відпочинку після навчання непогано розмістити м'які меблі. Вони емоційно розряджають дитину після будь-якої навчальної дисципліни, де потрібно сидіти за партою. Для «м'якого куточка» найкраще підійдуть: м'які модулі «Мозаїка» для компанії друзів, м'які модулі «Пазли», крісло-груша та крісло-трансформер. Також пасуватиме до такого коридору диван-тумба з підставкою для книг. Здається, тільки на відпочинку і можна привчити дитину до читання! А набір м'яких меблів «Вема» стане справжнім захопленням для малечі! Будьте готові, що м'який куточок слід розміщувати на захисній поверхні. Наприклад, на ковроліні або на килимі, аби продовжити життя меблям. Крім того, будьте певні, що потрібно буде стежити за дітьми, аби рухливі ігри, стрибки не знайшли місце на м'яких меблях.

  • Ідея 2: «відпочинок для кожного»

Енергії в дітей – хоч відбавляй, а на будь-якій перерві хочеться чого? Побігати, пострибати та пограти з друзями! Організуйте простір так, аби це було доступно для малечі. Оформлення коридорів НУШ як раз-таки і передбачає вільне використання локацій в інтересах дітей. В першу чергу подбайте про захисне антиковзке покриття. Для цього підійде резиновий килимок-пазл або ігрова доріжка з фігурками. Мати для вправ стануть місцем для активного відпочинку. Для активної малечі можна розмістити кільцеву доріжку, тренажери для ніг, наприклад «Крокуємо разом» або тактильні тренажери «Сліди-долоні». Для перепочинку сюди відмінно пасуватимуть м'які модулі «Дуга» або «Куток читача». Безкаркасні тунелі та м'які блоки стануть доповненням для дитячого відпочинку на перерві. Перед тим, як коридор перетвориться на осередок для рухливих ігор – обов'язково проведіть інструктаж. Обладнання абсолютно безпечне і прослужить багато років, якщо ним користуватися під наглядом дорослих і обмежувати фізичні вправи локацією, де вони будуть дійсно доречні.